24 sierpnia 2021 11:53 - Polska
W Polsce powstanie kolejna po Brudzewie duża farma słoneczna

W sierpniu bieżącego roku polska spółka ZE PAK ogłosiła zakończenie prac montażowych w powstającej w Brudzewie, największej w kraju elektrowni słonecznej. Władze spółki właśnie zapowiedziały budowę kolejnego takiego obiektu na terenie gminy Przykona.

Jak czytamy w raporcie opublikowanym przez ZE PAK na Giełdzie Papierów Wartościowych, samorząd gminy Przykona przyjął już plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwala na budowę farmy fotowoltaicznej z infrastrukturą towarzyszącą. Ma ona powstać na terenie po wygaszonej kopalni węgla brutnatnego, który należy do firmy zależnej od spółki.

Planowana farma mogłaby osiągnąć na tym obszarze moc nominalną od 180 do 200 MWp. To prawie trzy razy więcej, niż znajdująca się na finalnym etapie realizacji elektrownia słoneczna w Brudzewie. Aktualnie dysponuje ona 70 MW mocy, które ma być jednak stopniowo rozbudowywane do 1000 MW. 

15 miesięcy realizacji i 500 milionów zł budżetu

Szacowany czas inwestycji w gminie Przykona ma wynieść około 15 miesięcy, a jej koszt około 500 milionów złotych. Dla porównania, montaż 155 tys. paneli w Brudzewie zajął spółce 180 dni, czyli około 6 miesięcy, a budżet projektu wyniósł 188,9 mln zł. 

Większościowym udziałowecem w spółce ZE PAK jest biznesmen Zygmunt Solorz. Jej prezesem jest natomiast były szef NFOŚiGW, Piotr Woźny, który odpowiada za transformację spółki w stronę bezemisyjnych źródeł energii. Cel ten ma zostać osiągnięty do 2030 roku.

 

Źródło: https://www.gpw.pl

Zdjęcie: 215063999 © Shaiith | Dreamstime.com