6 października 2022 19:00 - Świat
W Wielkiej Brytanii powstaje maszyna segregująca ogniwa baterii do ponownego użytku

Co zrobić ze zużytymi bateriami litowo-jonowymi? Cztery brytyjskie firmy połączyły siły, aby opracować maszynę do segregacji oraz selekcjonowania ogniw, które nadają się do ponownej eksploatacji.

Projekt rozpoczął się w maju 2021 roku i jest finansowany przez brytyjską agencję innowacji (Innovate UK). Biorą w nim udział cztery różne brytyjskie firmy i organizacje:

  • Aceleron - to producent akumulatorów. Produkuje je on w taki sposób, by ich ogniwa były możliwe do ponownej eksploatacji;
  • Innvotek - to firma zajmująca się automatyzacją i cyfryzacją procesów;
  • MEV - to firma specjalizująca się w specjalistycznym oprogramowaniu;
  • Brunel Innovation Centre - to jednostka naukowa z Brunel University.

Zużyte akumulatory z samochodów elektrycznych wykorzystane jeszcze raz

Akumulatory testowane w ramach projektu mają pochodzić między innymi z samochodów elektrycznych. Zdaniem współzałożyciela Acelerona, pod koniec funkcjonowania akumulatora w takich samochodzie, jego żywotność wciąż może wynosić ponad 80 procent co czyni go zdatnym na magazyn energii.

Opracowywany system segregacji ogniw opiera się na połączeniu robotyki, oprogramowania i automatyzacji. Może wykrywać on sortować baterie według ich kondycji. Ogniwa o żywotności powyżej 70% mogą być następnie ponownie wykorzystane do dalszego użytku.

Powstające metody odzyskiwania zużytych baterii to nie tylko odpowiedź na potrzeby związane z magazynowaniem energii, ale także prognozowane niedobory litu, wykorzystywanego w akumulatorach.

 

---

Źródło: www.azocleantech.com

Zdjęcie: Salman Hossain Saif on Unsplash