31 maja 2022 18:00 - Polska
Program „Mój Prąd” ze wsparciem 870 mln zł z Funduszy Europejskich

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska podpisano umowę dotyczącą unijnego wsparcia dla projektu grantowego „Program priorytetowy „Mój Prąd” na lata 2021-2023 – REACT EU”. Ponad 870 mln zł z Funduszy Europejskich zostanie wykorzystanych na wsparcie dla obywateli zainteresowanych produkcją energii ze słońca w ramach energetyki rozproszonej.

"Jesteśmy w Polsce świadkami dynamicznego rozwoju energetyki prosumenckiej. Zależy nam na utrzymaniu tego trendu, dlatego przygotowaliśmy nowe rozwiązania, które weszły w życie 1 kwietnia. Dotychczasowy system opustów został zastąpiony innowacyjnymi rozwiązaniami dla nowych prosumentów (net-billing), dzięki którym otrzymali oni m.in. możliwość sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej po cenie rynkowej. Rozwiązania te są spójne z wymogami stawianymi przez prawo UE" – powiedział w oświadczeniu wiceminister klimatu i środowiska, Adam Guibourgé-Czetwertyński. 

Wiceminister podkreślił, żę dzięki środkom pozyskanym z instrumentu REACT EU zapewnione zostało finansowanie 3. i 4. edycji „Mojego Prądu”.

 

 

Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce, Przemysław Kalinka, podkreślał w oświadczeniu, że przyznane Polsce środki z REACT-EU będą wspierać rozwój prosumenckiej, odnawialnej energetyki. "Wpisuje się to w ideę Europejskiego Zielonego Ładu oraz przyczyni się do realizacji planu REPowerEU, zakładającego odejście od importu paliw kopalnych z Rosji" - mówił Kalinka.

 

 

Źródło: MKiŚ

Zdjęcie: ID 15073580 ©  | Dreamstime.com


Polecamy
Najbliższe wydarzenie
Seminarium 24: Bilansowanie lokalne w funduszach europejskich dla województw. Aspekty techniczne, prawne, ekonomiczne i społeczne

5 lipca 2022 10:00

Dołącz do wydarzenia
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Mapa społeczności energetycznych
Sprawdź lokalizację
Zobacz materiały z wydarzeń
Śledź nasze relacje
Zadaj pytanie ekspertowi
Rozwiejemy Twoje wątpliwości