23 listopada 2022 18:36 - Polska
Plan Rozwoju Systemu Przesyłowego do 2032 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne wraz z Prezesem URE uzgodniły dokument „Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2023-2032". Nakreślono zbiór inwestycji w sieć, które będą wnosiły wkład w bezpieczeństwo zasilania odbiorców w każdych warunkach.

Linia HVDC

Plan Rozwoju Systemu Przesyłowego zakłada budowę linii HVDC (ang. High-Voltage Direct Current - linia wysokiego napięcia prądu stałego) łączącej 2 wyraźnie zarysowujące się obszary Polski – północ i południe. Celem tej inwestycji jest umożliwienie przesłania wymaganych przez zlokalizowany na południu Polski przemysł- energii wytworzonej w lądowych i morskich źródłach wiatrowych zgromadzonych na północy Kraju. Jak zapisano w dokumencie:

“W horyzoncie najbliższych 10 lat planowane jest wycofanie znacznej części źródeł konwencjonalnych na południu kraju z jednoczesnym uruchomieniem źródeł wiatrowych na północy. Będzie to skutkowało niespotykanym dotychczas przepływem energii z północy kraju na południe, pociągając za sobą wzrost obciążenia sieci przesyłowej. Dodatkowe obciążenie sieci może spowodować wzrost wymiany transgranicznej, m.in. na skutek wdrożenia wymogu CEP70.”

Plany nie zakładają zupełne odejście od budowy nowych  linii HVAC (ang. High-Voltage Alternative Current - linia wysokiego napięcia prądu przemiennego), które w dalszym ciągu będą wystarczające  na potrzebę przyłączenia i wyprowadzenia mocy z pojedynczego nowego źródła.

 Własne zasoby mocy

 Przedstawiona jest też propozycja budowy przez operatora systemu przesyłowego zasobów wytwórczych. Miałyby one być wykorzystywane na potrzeby interwencyjne lub w celu poprawy warunków funkcjonowania sieci elektroenergetycznej w sytuacjach, gdy zbiór jednostek wytwórczych dostępnych dla operatora do redysponowania nie jest wystarczający.

“Scenariuszami przyjętymi przez PSE S.A. do wstępnych analiz jest budowa źródła wytwórczego (jednego albo kilku) opalanego gazem lub paliwem płynnym, bazującego na turbinie gazowej lub zespole silników tłokowych o łącznej mocy ok. 500 MW, a także budowa bateryjnego magazynu energii elektrycznej lub kilku takich magazynów o analogicznej mocy, ale o pojemności pozwalającej na co najmniej 8 godz. pracy z mocą osiągalną… Z racji charakteru źródła nie rozważano żadnych przychodów z rynku energii, mocy i usług systemowych. Co do zasady źródło to powinno być budowane oraz powinno pracować tylko w przypadku występowania cen maksymalnych na tych rynkach. Ponadto takie źródło musiałoby powstać w lokalizacji, w której nie są planowane albo nie mogą być budowane, alternatywne projekty komercyjne, tak aby nie zaburzać funkcjonowania rynku poprzez wpływanie na aktywność inwestycyjną inwestorów. Na potrzeby niniejszego planu, nakłady inwestycyjne na przedmiotowe źródło określono dla jednostki cieplnej o mocy ok. 500 MW.”

- czytamy w dokumencie.

Cele rozwoju linii elektroenergetycznych

Inwestycje opracowane w Planie Rozwoju Systemu Przesyłowego mają wesprzeć transformację energetyczną Polski, w tym:

  • zobowiązania do osiągnięcia celu krajowego w zakresie udziału energii z OZE w końcowym zużyciu energii. 
  • rządowy plan budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku,
  • rządowy planu budowy mocy jądrowych,
  • przyłączenia nowych jednostek wytwórczych zgodnie z wynikami aukcji rynku mocy na lata 2023-26,
  • poprawę warunków zasilania poprzez minimalizację ograniczeń sieciowych w całym systemie,
  • rozwój połączeń transgranicznych.

Do zapoznania się ze szczegółowymi analizami, założeniami i planami rozwoju sieci na nadchodzące lata odsyłam do całości dokumentu: „Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2023-2032"

 

 

 

Źródło: www.pse.pl

Zdjęcie: 120927385 © Elantsev  Dreamstime.com