26 sierpnia 2021 17:44 - Polska
W Lublinie działają już pierwsze na świecie ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu

W Lublinie zaczęła działać pierwsza na świecie, komercyjna instalacja fotowoltaiczna z perowskitu  poinformowała polska firma Saule Technologies. Perowskit to materiał, który może zastąpić technologię krzemową i zrewolucjonizować sposób montażu paneli PV.

Instalacja fotowoltaiczna "Sun Breaker", o której mowa we wstępie, została zamontowana w formie żaluzji przeciwsłonecznych na szklanej elewacji budynku firmy Aliplast. Zawierają one moduły solarne Perovskite od firmy Saule Technologies.

Na dachu budynku znajduje się mała stacja meteorologiczna, która zasila informacjami automatykę fotowoltaicznych żaluzji. Dostosowuje ona ich optymalny kąt nachylenia do padania promieni słonecznych. Rolety mają chronić budynek przed wychłodzeniem czy przegrzaniem.

Dlaczego perowskit?

Czym wyróżnia się persokwit na tle popularnego krzemu, składającego się na większość współczesnych ogniw słonecznych? Tym, że można instalować go na istniejących budynkach, nie tylko powierzchniach dachów, ale na przykład pionowej elewacji. Perowskit można nadrukować bowiem na elastycznej i lekkiej folii, również w różnym kolorze.

Między innymi dzięki temu możliwe było skonsturowanie ogniw PV w formie żaluzji. Jak zapewnia Saule Technologies, ogniwa perowskitowe są także tańsze w produkcji od tych krzemowych.

Polska technologia

Jedną z założycielek firmy Saule Technologies, która zajmuje się komercyjną implementacją peroskwitu, jest polska inżynier Olga Malinkiewicz. Pierwsza linia produkcyjna firmy ruszyła w maju bieżącego roku we Wrocławiu. 

O komercyjnej wydajności i kolejnych możliwościach zastosowania perowskitu przekonamy się w ciągu najbliższych miesięcy i lat. 

 

Źródło: sauletech.com/

Zdjęcie: sauletech.com/