25 kwietnia 2023 11:58 - Świat
Panele słoneczne nowej generacji

Firmy Solarge i EconCore wprowadziły na rynek nowy model lekkich paneli fotowoltaicznych. Dzięki zastosowaniu w nich materiałów warstwowych o strukturze plastra miodu, nie zawierają one szkła ani aluminium. W efekcie tego, według producenta paneli, poddają się w 100 procentach recyklingowi.

 

Produkcja PV bez szła i aluminium w obiegu zamkniętym

Panele fotowoltaiczne są powszechnie wykonywane z krzemu, szkła i aluminium. Technologie odzysku szkła i aluminium nie stanowią większego problemu, są stale rozwijane i pozwalają na ponowne wykorzystanie tych materiałów. Bardziej wymagający jest recykling ogniw krzemowych. Celem obu firm jest projektowanie paneli słonecznych w obiegu zamkniętym, by wszystkie materiały i części zachowały swoją wartość, by nie wyrzucać odpadów lub otrzymywać produkty recyklingu o niskiej wartości. Nadrzędnym celem jest więc, by wszystkie materiały można było od siebie oddzielić, zachowując ich wysoką wartość i ponownie wykorzystać jako surowce do produkcji nowych paneli słonecznych.

Solarge w produkowanych panelach zastępuje szkło materiałem o kompozytowej strukturze plastra miodu i polimerową stroną przednią panelu. Materiały z tworzywa sztucznego, pochodzące z recyklingu, zostały opracowane przez EconCore. W efekcie użycia materiału o strukturze plastra miodu niepotrzebna jest aluminiowa rama, która była wymagana przy szklanym panelu. Jak podaje producent, panele mają znacznie lepszą przewodność cieplną niż panele szklane i są też bardziej odporne na wszelkie uderzenia, mogą rozkładać naprężenia spowodowane uderzeniami w całej strukturze, z czym szkło radziło sobie gorzej. Ponadto dostarczony przez EconCore materiał zapewnia skuteczniejszy sposób kontrolowania temperatury.

Lżejszy panel szersze zastosowanie

Panel fotowoltaiczny holenderskiej firmy Solarge o powierzchni nieco ponad 2,66 metra kwadratowego waży 14,5 kg. Tradycyjny panel o podobnej wielkości ze szklaną górną pokrywą waży 28 kg. Funkcję balastu w systemie fotowoltaicznym Solarge pełnią kotwy dachowe. Nowy panel zostanie zaprezentowany przez EconCore na światowych targach materiałów kompozytowych i ich zastosowaniach JEC World w Paryżu 25 kwietnia br.

„Uczynienie fotowoltaiki lżejszą, tańszą i bardziej wydajną oznacza, że ​​o wiele więcej budynków będzie można wykorzystać do produkcji energii słonecznej, a każdy dach o ograniczonej wadze będzie mógł pomieścić więcej paneli. A te panele są zrównoważone – ma to ogromny potencjał w walce ze zmianami klimatycznymi”. -  powiedział Tomasz Czarnecki, Dyrektor Operacyjny w EconCor

 

 

Źródło:

econcore.com

solarge.com

Zdjęcie:

econcore.com