26 kwietnia 2021 14:27 - Świat
Im więcej paneli fotowoltaicznych w sąsiedztwie, tym chętniej je instalujemy

Można było podejrzewać, że sąsiedzi instalujący panele fotowoltaiczne na dachach swoich domów  "inspirują się wzajemnie" do inwestycji w OZE.  Niemieccy naukowcy potwierdzili tę hipotezę analizując zdjęcia satelitarne oraz wpływ bliskości geograficznej na decyzję o instalacji PV.

Badanie autorstwa Kelsey Barton-Henry, Leona Wenza i Andersa Levermanna w amerykańskim mieście Fresno wykazało, że zachodzi zjawisko społecznej dyfuzji innowacji, jaką są panele fotowoltaiczne.

Korzystając z techniki uczenia maszynowego naukowcy potwierdzili, że im bliżej siebie geograficznie położone są budynki/domy z panelami słonecznymi, tym większe jest prawdopodobieństwo, że panele zainstalują kolejni okoliczni mieszkańcy. Jak stwierdzają w artykule naukowym opublikowanym na łamach Scientific Reports czasopisma "Nature":

 Znaczenie bliskości geograficznej maleje wraz z odległością po krzywej wykładniczej o promieniu zaniku 210 metrów. Zależność jest nieco bardziej widoczna w grupach o niskich dochodach. 

Z treścią oryginalnego artykułu naukowego można zapoznać się tutaj.

---

Zdjęcie: www.nature.com / Figure 1. (s. 2)


Polecamy
Najbliższe wydarzenie
Seminarium 24: Bilansowanie lokalne w funduszach europejskich dla województw. Aspekty techniczne, prawne, ekonomiczne i społeczne

5 lipca 2022 10:00

Dołącz do wydarzenia
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Mapa społeczności energetycznych
Sprawdź lokalizację
Zobacz materiały z wydarzeń
Śledź nasze relacje
Zadaj pytanie ekspertowi
Rozwiejemy Twoje wątpliwości