17 października 2022 11:23 - Świat
Na rynku pojawi się kolejny bezłopatkowy generator energii wiatrowej

Bezłopatkowy generator energii firmy Aeromine to rozwiązanie, które można zainstalować na krawędzi budynku i zintegrować z jego systemami elektrycznymi oraz innymi instalacjami OZE. Według producenta, potrafi wygenerować do 50% więcej energii przy tym samym koszcie, co panele słoneczne na dachu, zajmując przy tym znacznie mniej miejsca.

Opisywany generator opiera się na nowej technologii bezłopatkowej opatentowanej przez Aeromine. Technologia ta wykorzystuje aerodynamikę podobną do profili aerodynamicznych w samochodzie wyścigowym, aby wychwycić i wzmocnić przepływ powietrza w każdym budynku.

System bezłopatkowy

System wychwytuje i wzmacnia przepływ powietrza budynku przy prędkości wiatru do 5mph. Rozwiązanie to niweluje też problem konserwacji w przypadku turbin, które posiadają ruchome części, takie jak obracające się łopaty wirnika. W odróżnieniu od paneli fotowoltaicznych rozwiązanie to generuje energię przy każdej pogodzie.

System Aeromine składa się z 20-40 jednostek zainstalowanych na krawędzi budynku, zwróconych w kierunku dominującego wiatru. Możliwość integracji rozwiązania wiatrowego Aeromine z dachowymi panelami słonecznymi pozwala na generowanie do 100% zapotrzebowania na energię na miejscu w budynku minimalizując potrzebę magazynowania energii.

Jak podaje producent rozwiązania, jedno pojedyńcze urządzenie Aeromine może wyprodukować taką sama ilość energii co 16 paneli solarnych. Po za tymi informacjami producent nie podaje więcej szczegółów. System jest aktualnie testowany przez BASF Corporation, w zakładzie produkcyjnym w Wyandotte w stanie Michigan.

Niezależność energetyczna z wiatru

Wykorzystanie istniejącej infrastruktury w celu zagospodarowania jej powierzchni do instalacji produkującej energię to jeden ze sposobów na osiągnięcie niezależności energetycznej. Technologia Aeromine generuje więcej energii na mniejszej przestrzeni. Przeznaczona jest do płaskich dachów budynków takich jak: magazyny, centra dystrybucyjne, budynki biurowe czy osiedla jednorodzinne. Jak podkreśla David Asarnow, dyrektor generalny Aeromine:

To rewolucja dodająca nową wartość do szybko rozwijającego się rynku wytwarzania energii elektrycznej na dachach, pomagając korporacjom spełnić ich cele związane z samowystarczalnością i zrównoważonym rozwojem za pomocą niewykorzystanego rozproszonego źródła energii odnawialnej. Zastrzeżona technologia Aeromine przenosi wydajność energii wiatrowej na wytwarzanie energii na miejscu, niwelując dotychczasowe ograniczenia stwarzane przez ruchome turbiny wiatrowe i mniej wydajne panele słoneczne.

 

Źródło:

https://www.aerominetechnologies.com/

Zdjęcie:

https://www.aerominetechnologies.com/


17 października 2022 22:57 Innowator

Gadżecik ale bądź co bądź amerykański!