6 lutego 2022 18:00 - Polska
Ogłoszono przepisy wdrażające CSIRE. Rynek energii ma być bardziej inteligentny

Resort klimatu i środowiska poinformował o pojawieniu się w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. procesów runku energii. Dokument stanowi akt wykonawczy do tzw. ustawy licznikowej z 20 maja 2021 roku, która ustanawia w Polsce system inteligentnego opomiarowania.

Dzięki rozporządzeniu możliwe będzie wdrożenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE), za którego prowadzenie odpowiedzialny będzie Operator Informacji Rynku Energii (OIRE). Funkcję OIRE pełnić ma spółka Polskie Sieci Energetyczne S.A.

Jak czytamy na stronach resortu klimatu i środowiska, "zadaniem CSIRE będzie przetwarzanie informacji rynku energii, co pozwoli m.in. na:

  • szybszą zmianę sprzedawcy,
  • bezpłatny i prosty dostęp do informacji o posiadanych umowach i zużyciu energii,
  • pozyskanie informacji o ofertach i oszczędnościach dostępnych na konkurencyjnym rynku energii elektrycznej,
  • dalszą bezpieczną integrację OZE w systemie energetycznym,
  • a także wykorzystanie synergii w sektorze, w tym zwiększenie elastyczności systemu oraz potencjału aktywnych odbiorców".

"Wszystkie informacje będą na bieżąco aktualizowane, a system CSIRE i zgromadzone tam dane będą dobrze chronione i udostępniane na przejrzystych zasadach tylko uprawnionym i wskazanym przez odbiorców podmiotom" - czytamy w komunikacie resortu. "CSIRE umożliwi dostęp do wydajnego źródła danych prezentowanych w jednolitym standardzie. Skorzystają na tym odbiorcy energii, ponad 450 sprzedawców, prawie 200 operatorów systemu dystrybucyjnego oraz dostawcy nowych usług. CSIRE to część bezpiecznego i inteligentnego rynku energii, odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw  i odbiorców indywidualnych oraz możliwość świadczenia nowych usług w przyszłości" - podkreśla resort klimatu i środowiska.

Treść rozporządzenia znaleźć można w Dzienniku Ustaw 2022 r. (poz. 234).

 

Źródło: MKiŚ

Zdjęcie: Photo 130074438 / Electricity © Leowolfert | Dreamstime.com


Polecamy
Najbliższe wydarzenie
Seminarium 24: Bilansowanie lokalne w funduszach europejskich dla województw. Aspekty techniczne, prawne, ekonomiczne i społeczne

5 lipca 2022 10:00

Dołącz do wydarzenia
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Mapa społeczności energetycznych
Sprawdź lokalizację
Zobacz materiały z wydarzeń
Śledź nasze relacje
Zadaj pytanie ekspertowi
Rozwiejemy Twoje wątpliwości