16 stycznia 2022 18:00 - Polska
Net-billing dla nowych prosumentów. Zmiany od 1 kwietnia

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że 1 kwietnia 2022 r. wchodzi w życie nowe rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net-billing. Dotyczy ono wyłącznie prosumentów, którzy znajdą się w systemie od 1 kwietnia - informuje resort w najnowszym komunikacie.

W najnowszym komunikacie na stronach resortu MKIŚ przypomina, że od 1 kwietnia 2022 roku zmienia się system rozliczeń dla nowych prosumentów. Każdy kto dołączy wówczas do systemu rozliczany będzie na nowych zasadach, które zastąpią system tzw. opóstów.

Resort  przypomina jednak, że w przypadku rozbudowy istniejącej wcześnniej instalacji fotowoltaicznej, obowiązującym dla prosumenta sposobem rozliczeń nadal będzie system opustów. Należy pamiętać że, dokonując modyfikacji instalacji fotowoltaicznej, na wytwórcy energii elektrycznej ciąży obowiązek zgłoszenia rozbudowy instalacji fotowoltaicznej do operatora sieci - podkreślono w komunikacie.

Ze szczegółami, w tym podstawą prawną wspomnianych zmian, można zapoznać się w komunikacie MKIŚ.

 

Zdjęcie: Photo 192172662 / Pv © Nsbeer | Dreamstime.com