17 sierpnia 2022 09:30 - Świat
Australijscy naukowcy opracowali niepalny materiał elektrolityczny do stosowania w akumulatorach sodowych

Obecnie wiele zespołów badawczych opracowuje alternatywne technologie magazynowania energii dla popularnych i powszechnych akumulatorów litowo-jonowych. Naukowcy z Uniwersytetu Deakin w Wiktorii ogłosili przełom w opracowywaniu nowych chemii elektrolitów polimerowych.

Naukowcy opracowali bezrozpuszczalnikowe stałe elektrolity polimerowe (SPE) na bazie kopolimeru blokowego na bazie tlenku polietylenu (PEO) zakończonego perfluoropolieterem, który mogą zastąpić palne ciekłe rozpuszczalniki stosowane obecnie w akumulatorach sodowych.

Kluczowy składnik elektrolitu

Główny składnik elektrolitu został opracowany przez dr Cheng Zhanga i profesora Andrew K. Whittakera z Australijskiego Instytutu Bioinżynierii i Nanotechnologii Uniwersytetu Queensland. Jest to pierwszy przypadek zastosowania tej klasy polimerów w akumulatorach sodowych w stanie stałym. Naukowcy uważają, że akumulatory sodowe w połączeniu z nowymi elektrolitami polimerowymi mogą zapewnić blisko 1000 cykli, porównywalnie do obecnych akumulatorów litowo-jonowych.

Tańsza i bezpieczniejsza alternatywa

Nowe połączenie w akumulatorach zaowocowało sukcesem testów na małą skalę. Po skalowaniu i prototypowaniu mogą pojawić się możliwości wykorzystania technologii w stacjonarnym magazynowaniu energii.

Ta praca została poświęcona opracowaniu nowych chemii elektrolitów polimerowych, które można stosować z metalami o wysokiej energii, które są bardziej powszechne i tańsze niż lit, takie jak sód i potas (…). Nowe materiały mogą przyczynić się do bardziej zrównoważonej, bardziej ekologicznej technologii akumulatorów w przyszłości, a także zapewnić społeczeństwu bezpieczniejsze, wysokowydajne urządzenia do magazynowania energii – powiedział dr Fangfang Chen główny badacz.

Po więcej informacji odsyłamy do opublikowanych badań na łamach czasopisma Nature Magazine.

 

Źródło:
www.deakin.edu.au

Zdjęcie:
Michal Jarmoluk / Pixabay