17 maja 2023 12:19 - Polska
Naukowcy opracowali powłokę wydłużającą żywotność paneli fotowoltaicznych

Naukowcy z podkarpackich uczelni opracowali powłokę, która wydłuża pracę paneli fotowoltaicznych – czytamy na portalu Nauka w Polsce. Projekt z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej otrzymał blisko 200 tys. dofinansowania w ramach programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Efektem prac podkarpackich naukowców jest wielowarstwowa, polimerowa powłoka, która umożliwi dłuższą pracę modułów fotowoltaicznych. Powłoka składa się z dwóch warstw folii, pomiędzy którymi znajdują się pęcherzyki powietrza o cechach mikro koncentratorów promieniowania słonecznego.

Powłoka może być wykorzystywana m.in. w systemach naziemnych produkujących energię elektryczną na potrzeby zasilania akumulatorów samochodów elektrycznych, awaryjnego zasilania kokpitów samolotów. Wynalazek może znaleźć też zastosowanie w systemach analizujących skład atmosfery na różnych wysokościach nad powierzchnią Ziemi czy umieszczanych w przestrzeni kosmicznej.

Chociaż grubość tej warstwy nie przekracza 30 μm, to będzie to trwała powłoka, która transmisyjnością odpowiadać będzie filtrowi zbudowanemu z układu mikrosoczewek powietrza zamkniętych pomiędzy polimerami – foliami podczas procesu ich nakładania na szkło lub przezroczysty polimer – wyjaśniła dr hab. Małgorzata Pociask-Bialy, liderka zespołu naukowego. Seryjnie produkowane krzemowe moduły fotowoltaiczne pracują w zakresie widzialnym, a proponowane przez nas rozwiązanie polepsza ich parametry pracy, rozszerza zakres stosowania w ciągu doby oraz upowszechnia stosowanie ich w innych branżach – dodała.

Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie 200 tys. zł w ramach trzeciego naboru do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Trwają pracę nad komercjalizacją projektu.

 

Źródło: https://naukawpolsce.pl, Wojciech Huk

Zdjęcie: 242459180  Energy © Randy Arifia  Dreamstime.com