3 sierpnia 2022 10:57 - Świat
Nant de Drance - gigantyczna bateria wodna w Szwajcarii oddana do użytku

Największa elektrownia szczytowo-pompowa w Europie, składająca się z dwóch zbiorników wodnych, znajduje się w Valais w Szwajcarii. Górny zbiornik mieści 25 mln m3 wody, co odpowiada zdolności zmagazynowania 20 mln kWh. Jest to taka sama pojemność magazynowania energii jaką posiadałoby 400 000 akumulatorów samochodów elektrycznych.

Budowa i oddanie do użytku

Ten akumulator wodny pod Alpami został oddany do użytku 1 lipca 2022r. Sama realizacja projektu trwała 14 lat. Elektrownia ma 194 m długości, 52 m wysokości i 32 m szerokości. Wykorzystano w niej istniejący zbiornik – jezioro Lac du Vieux Emosson. Dzięki temu nie zakłócono systemów rzecznych ani nie naruszono krajobrazu. Większość prac przeprowadzono pod ziemią wydrążając 17 kilometrów podziemnych tuneli. W latach 2012-2014 zaporę Vieux Emosson podniesiono o 21,5 metra, w celu podwojenia pojemności zbiornika i jego zdolności magazynującej.

Parametry pozwalające stabilizować sieć

Elektrownia wyposażona jest w sześć odwracalnych turbin znajdujących się w grocie 600 m pod ziemią. Turbiny pompowe o mocy 150 MW każda i zmiennej prędkości pozwalają na elastyczną pracę elektrowni. Umożliwiają łatwe przechodzenie od magazynowania energii do jej dostarczania. Nie marnowany jest więc czas i energia, jak to jest w przypadku turbin o stałej prędkości, gdzie należy poczekać aż elektrownia zacznie pracować z odpowiednią prędkością, aby zsynchronizować się z siecią. Objętość wody przepływającej przez turbiny wynosi 360 m3 na sekundę. Moc elektrowni szacowana jest na 900MW.

Znaczenie Nant de Drance dla kontynentu europejskiego

Europejskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii szacuje, że Europa będzie potrzebowała 200 GW magazynowania do 2030 r., co stanowi ponad czterokrotnie więcej niż obecna pojemność magazynowa. Stary Kontynent dokonując transformacji energetycznej, przechodząc m.in. na energię wiatrową i słoneczną, która jest zależna od pogody, musi nieustannie i szybko zwiększać zasoby magazynowania energii. Elektrownia w Valais, jako jeden z największych obiektów magazynujących wytworzoną energię, może odegrać znaczącą rolę w stabilizacji europejskiej sieci energetycznej.

 

Źródła:
https://www.nant-de-drance.ch/
https://ease-storage.eu/

Zdjęcie: 6767653 © Gary718  Dreamstime.com