27 czerwca 2024 11:12 - Polska, KlastER
Monografia „Instalacje fotowoltaiczne w systemie elektroenergetycznym” wyróżniona w konkursie TECHNICUS 2024

Konkurs TECHNICUS, organizowany przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, ma na celu wspieranie i promowanie wydawców oraz autorów, których publikacje z zakresu techniki wyróżniają się wysokim poziomem merytorycznym i edytorskim. Pragniemy podzielić się dobrą wiadomością, iż w kategorii „Poradnik Techniczny” wyróżniono monografię naukową pod redakcją prof. Zbigniewa Hanzelki i dr. Krzysztofa Piątka pt. „Instalacje fotowoltaiczne w systemie elektroenergetycznym” (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2023). 
 

12 czerwca 2024 r. na posiedzeniu Kapituły Konkursu nastąpiło oficjalne rozstrzygnięcie Konkursu TECHNICUS 2024 na najlepszą książkę techniczną, najlepszy poradnik techniczny oraz najlepsze wydanie elektroniczne. Wyróżniona publikacja Instalacje fotowoltaiczne w systemie elektroenergetycznym była opracowywana jako efekt projektu KlastER (GOSPOSTRATEG). Jak czytamy w recenzji naukowej dr. inż. Grzegorza Hołdyńskiego, książka ta „(…) jest bardzo istotną propozycją na rynku wydawniczym, która wypełnia lukę informacyjną dotyczącą zasad współpracy instalacji fotowoltaicznych z systemem elektroenergetycznym”.

Z badań przeprowadzonych w ramach projektu KlastER wynika wniosek, że najważniejszymi technicznymi czynnikami rozwoju energetyki rozproszonej są kwestie dotyczące jakości dostawy energii elektrycznej, a zarazem w tym samym obszarze zauważa się deficyt rzetelnej informacji. Monografia Hanzelki i Piątka to kompendium wiedzy dla inżynierów, inwestorów i użytkowników instalacji fotowoltaicznych, a także dla przedstawicieli spółek dystrybucyjnych oraz operatorów sieci dystrybucyjnych i przesyłowych. Dzięki wysokiemu poziomowi merytorycznemu i dydaktycznej przystępności skorzystają z niej również pracownicy wyższych uczelni oraz studenci kierunków związanych z energetyką.
Wśród autorów poszczególnych rozdziałów, obok redaktorów całej monografii, znaleźli się: Łukasz Topolski, Konstanty Marszałek, Andrzej Firlit, Stanisław Piróg, Paweł Balawender, Krzysztof Chmielowiec, Tomasz Siostrzonek i Mateusz Dutka.


Serdecznie gratulujemy autorom publikacji!


Wszystkich zainteresowanych lekturą odsyłamy na stronę wydawnictwa: https://ksiegarnia.pwn.pl/Instalacje-fotowoltaiczne-w-systemie-elektroenergetycznym,1026914853,p.html


Książka będzie również dostępna na stoisku księgarskim podczas II Kongresu Energetyki Rozproszonej, na który serdecznie zapraszamy!