27 lutego 2022 18:00 - Polska
MKiŚ konsultuje projekt zmian w ustawie o OZE. Propozycje dotyczą m.in. klastrów energii

"Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw" - czytamy w najnowszym komunikacie resortu. Celem zmian jest m.in. wprowadzenie w życie unijnej dyrektywy zwanej RED II. Projekt to także propozycje rozwiązań, które dotyczą m.in. klastrów energii.

"Główny kierunek zaproponowanych zmian to zapewnienie warunków umożliwiających rozwój zarówno indywidualnym producentom energii elektrycznej, jak i przedsiębiorcom. Pozwoli to na dalszy dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii w naszym kraju i kreowanie nowych innowacyjnych projektów w obszarze ciepłownictwa i elektroenergetyki. Propozycje rozwiązań wpłyną również pozytywnie na zapewnienie bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Jeśli chodzi o zmiany dotyczące klastrów energii, odnoszą się one między innymi do: warunków rozwoju, doprecyzowania zakresu działania  przedmiotowego i podmiotowego, premiowania zużywania energii na własne potrzeby,  ułatwienia współpracy członków klastra z operatorem systemu dystrybucyjnego, czy uruchomienia rejestru klastrów.

Projekt znaleźć można na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Szczegółowe informacje na temat procesu zgłaszania uwag i opiniii znajdują się w komunikacie MKiŚ. Zamieszczono tam również specjalny formularz do ich formułowania.

 

Źródło:MKiŚ

Zdjęcie: Photo 83314135 / Electricity Grid © Adrian825 | Dreamstime.com


15 marca 2022 23:45 inżynier

Ministerstwa już od ponad roku konsultują kolejne wersje ustawy. W normalnym kraju uchwalono by już zaakceptowane zmiany dot. "10H" i kontynuowano by dalsze ustalenia. Przyjęty sposób działania oznacza odłożenie zmian o kolejne miesiące jeśli nie lata.

Polecamy
Najbliższe wydarzenie
Seminarium 24: Bilansowanie lokalne w funduszach europejskich dla województw. Aspekty techniczne, prawne, ekonomiczne i społeczne

5 lipca 2022 10:00

Dołącz do wydarzenia
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Mapa społeczności energetycznych
Sprawdź lokalizację
Zobacz materiały z wydarzeń
Śledź nasze relacje
Zadaj pytanie ekspertowi
Rozwiejemy Twoje wątpliwości