25 czerwca 2024 14:27 - Świat
Lit z wody geotermalnej - zrównoważone źródło surowca krytycznego

Zapewnienie bezpiecznych i zrównoważonych dostaw surowców krytycznych jest jednym z głównych priorytetów politycznych UE, aby transformacja energetyczna przebiegała bez zakłóceń. Niemieckie przedsiębiorstwo energetyczne EnBW wraz z partnerem z branży chemicznej LevertonHELM poszli o krok dalej i poza importem postawili na zrównoważoną produkcję węglanu litu z wody geotermalnej, który można wykorzystać do produkcji akumulatorów do elektromobilności lub magazynowania energii. W ramach wspólnego projektu demonstracyjnego wyprodukowali węglan litu o czystości > 99,5%. 

 

Przyjazna dla środowiska produkcja litu

W ramach wspólnego projektu demonstracyjnego firmy wyodrębniły roztwór chlorku litu z wody termalnej elektrowni geotermalnej Bruchsal należącej do EnBW w południowo-zachodnich Niemczech, stosując technologię bezpośredniej ekstrakcji litu (DLE).

Woda, którą pompujemy z elektrowni geotermalnej Bruchsal, zawiera wyjątkowo wysoką zawartość litu. Otwiera to dla nas wielką szansę na regionalną ekstrakcję litu jako cennego produktu ubocznego tych zakładów przy użyciu metod przyjaznych dla środowiska – komentuje Laura Herrmann, kierownik projektu ds. badań i rozwoju w EnBW.

Następnie LevertonHELM, spółka zależna będąca w całości własnością niemieckiej firmy HELM AG, przekształciła i udoskonaliła to rozwiązanie w swoich zakładach w Basingstoke w Wielkiej Brytanii. Uzyskana w ten sposób sól litu ze względu na wysoką jakość może być bezpośrednio wykorzystana do produkcji materiałów katodowych do akumulatorów.

Ten projekt stanowi dla firmy HELM doskonałą okazję do dalszego wzmocnienia swojej obecności i udziału w europejskim łańcuchu dostaw akumulatorów litowo-jonowych. Podejmujemy znaczne wysiłki, aby dalej rozwijać nasze możliwości w zakresie przetwarzania litu, aby aktywnie przyczyniać się do zmniejszania zależności Europy od importu litu – dodaje Stephen Elgueta Wallis, wiceprezes ds. materiałów energetycznych w firmie HELM.


ENBW wraz LevertonHELM ogłosiły, iż z powodzeniem wyprodukowali węglan litu o czystości większej niż 99,5%.

Priorytetem działalności HELM jest angażowanie  się w opracowywanie rozwiązań, które pomagają redukować emisję CO2 i chronić różnorodność biologiczną. Wspólnym celem wspomnianych partnerów projektu jest dalszy postęp w zakresie zrównoważonej produkcji węglanu i wodorotlenku litu o jakości akumulatorowej oraz rozwój lokalnych zasobów do wykorzystania w elektromobilności i magazynowaniu energii.

 


Źródło: www.enbw.com
Zdjęcie: Canva