5 września 2021 18:00 - Polska
Licznik Elektromobilności: Rynek "elektryków" napędzają hybrydy plug-in

W okresie od stycznia do lipca b.r. na polskich drogach przybyło 9565 sztuk samochodów z napędem elektrycznym - wynika z danych Licznika Elektromobilności, publikowanego przez PZPM i PSPA. 5828 z nich stanowiły hybrydy typu plug-in, natomiast 3737 sztuk - pojazdy w pełni elektryczne. 

Według danych Licznika Elektromobilności pod koniec lipca b.r. po polskich drogach jeździło 28 301 elektrycznych samochodów osobowych. Pojazdy w pełni elektryczne odpowiadały za 48 proc. z nich, natomiast pozostałą część (52 proc.) stanowiły hybrydy typu plug-in. Choć stosunek ten rozkłada się niemal pół na pół, w ostatnich miesiącach odnotowano znaczną przewagę hybryd plug in, stanowiących prawie 61 proc. noworejestrowanych pojazdów z napędem elektrycznym.

„W ostatnich miesiącach na polskim rynku zarejestrowano większą liczbę hybryd typu plug-in niż samochodów całkowicie elektrycznych. To trend, który w I półroczu 2021 zaobserwowano również m.in. w Niemczech, Hiszpanii czy we Włoszech. BEVy notują za to przewagę w Niderlandach, Francji oraz w Wielkiej Brytanii. W Polsce wyższy udział hybryd plug-in to przede wszystkim wypadkowa bogatszej oferty modelowej (82 PHEV do 68 BEV), niewystarczającego stopnia rozbudowy ogólnodostępnej infrastruktury ładowania oraz faktu, że wiele przedsiębiorstw wstrzymało realizację planów związanych w wymianą floty w oczekiwaniu na uruchomienie dotacji z programu „Mój Elektryk”. Wszystkie te czynniki mają charakter przejściowy, jednak szczególnie istotne wyzwanie w dalszym ciągu stanowi zapewnienie dostępu do ładowarek osobom, które nie mają możliwości naładowania samochodu elektrycznego z prywatnego źródła energii” – powiedział w oświadczeniu Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.  

Z całością komunikatu PSPA na temat stanu polskiej elektromobilności można zapoznać się TUTAJ.

 

Zdjęcie: Photo 31615852 / Electric Car © Tom Wang | Dreamstime.com