3 marca 2023 12:43 - Świat
Konstrukcja pionowej wieży fotowoltaicznej – raport po 16 miesiącach użytkowania

Kanadyjska firma Three Sixty Solar zaprojektowała wieżę składającą się z paneli fotowoltaicznych. Ich pionowy układ wykorzystuje do 90% mniej powierzchni niż konwencjonalne montaże paneli na ziemi, by wytworzyć taką samą ilość energii. Po 16 miesiącach funkcjonowania wieży, firma przedstawiła raport potwierdzający potencjał rozwiązania. 

 

Three Sixty Solar swoją demonstracyjną wieże wybudował w ciągu pięciu dni w Kelowna, w prowincji Kolumbii Brytyjskiej. Pionowa instalacja fotowoltaiczna może mierzyć od 40 do 120 stóp, czyli maksymalna wysokość to ok. 37m. Wieża może wytwarzać do 250kW energii, kolejne wieże mogą być instalowane z mocą wielu megawatów w zastosowaniach sieciowych. 

Jak możemy przeczytać w białej księdze, opublikowanej przez Three Sixty Solar wieża prze okres ostatnich 16 miesięcy była narażona zarówno na silne wiatry, deszcze, grad jak i opady śniegu. Wieża przetrwała huraganowe wiatry pierwszej kategorii 119-153 km/h, nie odnotowano też żadnych mechanicznych uszkodzeń paneli.  

Ponadto firma poddała wieżę konserwacji, zmierzono napięcie i prąd z ogniw fotowoltaicznych. Zarówno przed i po czyszczeniu wartości były takie same, co wskazuje na korzyści jakie daje instalacja paneli pod kątem 90 stopni. Tak konstrukcja pozwala właścicielom i operatorom farm fotowoltaicznych zminimalizowanie kosztów eksploatacji i konserwacji, związanych z koniecznością regularnego czyszczenia instalacji.  

 

Źródło: 

threesixtysolar.com/#white-paper 

Zdjęcie:

threesixtysolar.com