3 sierpnia 2021 14:21 - Polska
Kończy się konkurs NCBR na technologie do magazynowania ciepła i chłodu

Przechowywanie energii elektrycznej w postaci ciepła i chłodu, to jedno z rozwiązań problemu magazynowania energii nadprodukowanej z odnawialnych źródeł. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju planuje rozwój pozwalających na to technologii w ramach programu "Magazynowanie Ciepła i Chłodu". Nabór wniosków na realizację projektów z tego zakresu trwa do 6 sierpnia br. To ostatnia chwila na wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu.

Energia w postaci chłodu lub ciepła ma znaleźć zastosowanie w domach jednorodzinnych czy biurach oraz w przemyśle zeroemisyjnym. NCBR liczy na powstanie nowych, rodzimych technologii w tym zakresie. Dzięki temu możliwe stałoby się przechowywanie energii elektrycznej wyprodukowanej w gorące dni, w postaci ciepła wykorzystywanego do ogrzewania w dni zimniejsze. Odwrotnie w przypadku klimatyzowania pomieszczeń. 

Dzięki magazynom energię można by przetwarzać na ciepło wtedy gdy jest tańsza w produkcji (np. w taryfie nocnej), a wykorzystywać, gdy jest ona droższa. 

Budżet projektu "Magazynowanie Ciepła i Chłodu" wynosi 8,2 mln złotych. Zostaną one przeznaczone dla polskich producentów bezemisyjnych urządzeń grzewczych, którzy zdecydują się na rozbudowę systemów do przechowywania ciepła lub chłodu (optymalnie pod względem emisyjności i bilansu energetycznego). Wykorzystanie tych technologii ma sprzyjać także eliminacji kotłów na paliwa kopalne, drewno czy biomasę w domach jednorodzinnych.

Cel całej inicjatywy przedstawił Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju:

(...) Przed wykonawcami w naszym przedsięwzięciu stawiamy jasny cel: opracowanie bezemisyjnych, energooszczędnych systemów dostarczających ciepło i chłód dla domu i biura, wykorzystujących innowacyjne technologie magazynowania ciepła i chłodu m.in. poprzez czerpanie maksymalnej dostępnej w danym czasie energii z OZE i dystrybuowanie jej w zależności od zapotrzebowania budynku

Z pełną dokumentacją projektu można zapoznać się na stronie internetowej NCBR.

 

Źródło: www.gov.pl/ncbr

Zdjęcie: 106813532 / Heat Energy © Algirdas Gelazius | Dreamstime.com