1 lutego 2022 16:53 - Polska
Kompleks pałacowo-parkowy w Kamieniu Śląskim zostanie zasilony wodorem

Instalacja napędzana wodorem zapewni energię elektryczną oraz ciepło kompleksowi pałacowo-parkowemu w Kamieniu Śląskim. Test tego rozwiązania będzie realizowany we współpracy firmy TAURON z Instytutem Naukowo-Badawczym Sebastineum Silesiacum. 

Kompleks pałacowo-parkowy z Sanktuarium św. Jacka to miejsce, które od 2019 roku pozostaje samowystarczalne energetyczne. Prąd w kompleksie produkowany jest z instalacji OZE m.in. turbin wiatrowych i ogniw fotowoltaicznych. Kompleks korzysta też z m.in. kotłowni z baterią pomp ciepła i układów solarnych oraz nowoczesnego magazynu ciepłej wody z wymiennikami ciepła.
 

Instalacja wodorowa dodatkowym źródłem energii
 

Firma TAURON przetestuje w kompleksie instalację wodorową. Jak czytamy w komunikacie prasowym, wodór do instalacji będzie pozyskiwany z wody doprowadzonej do elektrolizera. W ciągu jednej godziny, ma on wytworzyć około 30 m3 tego paliwa. Wodór trafi następnie do dwóch zbiorników, w których pod odpowiednim ciśnieniem będzie można przechowywać aż 360 Nm3.

W godzinach największego zapotrzebowania na energię wodór zasili ogniwo paliwowe typu PEM. Ogniwo odpowiada za konwersję wodoru na energię elektryczną. Maksymalna moc wyjściowa tego systemu to 50 kW. W ciągu roku powstanie w ten sposób około 2000 MWh energii elektrycznej. Na takiej ilości prądu średniej klasy samochód elektryczny byłby w stanie pokonać około 1 mln km. Powstały w ten sposób prąd zostanie ostatecznie przekazany do odbiorcy końcowego. Skutkiem ubocznym opisanego procesu będzie ciepło pochodzące z układów chłodzenia, które zostanie wykorzystane do celów grzewczych.
 

TAURON testuje nowe rozwiązanie
 

Zanim rozwiązanie trafi na rynek, eksperci TAURONA będą uczyli się na „żywym organizmie” budowy i obsługi instalacji. – To pozwoli na wyeliminowanie błędów czy niedoskonałości powstałych na etapie projektu. Chcemy w przyszłości oferować sprawdzone pod wieloma względami rozwiązania tak, by zdobyć zaufanie potencjalnych inwestorów i przekonać ich, że technologia wodorowa ma sens – wskzał Piotr Apollo, wiceprezes zarządu TAURON Nowe Technologie.

Źródło: media.tauron.pl 

Zdjęcie: 202114435 / Electric © Audioundwerbung | Dreamstime.com