9 października 2023 15:52 - Polska
Katowicki spodek i MCK zasilane OZE oraz bardziej efektywne energetycznie

Wybudowany w 1971 roku katowicki Spodek stanie się samowystarczalny energetycznie. Zarządzająca obiektem spółka PTWP Event Center ogłosiła, że do końca 2024 roku wszystkie budynki Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach będą korzystać wyłącznie z energii odnawialnej. Dzięki OZE roczna produkcja CO2 w MCK i Spodku zmniejszy się o ponad 5 tysięcy ton.

Umowa dotycząca realizacji przedsięwzięcia została podpisana podczas katowickiej konferencji klimatycznej PRECOP 28, poprzedzającej szczyt klimatyczny w Dubaju. Stronami porozumienia są spółka PTWP Event Center oraz wykonawca, czyli firma Respect Energy.

Jednym ze znaczących etapów wspólnego działania będzie montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu MCK. Instalacja o mocy 2x50 kWp pozwoli na produkcję energii na poziomie maksymalnie do 8 MWh miesięcznie, co ma przełożyć się na oszczędność około 6,4 ton emisji CO2 rocznie. 

Budynki MCK a efektywność energetyczna i cieplna

Operator budynków podejmował już działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej MCK i Spodka. Jedną z inicjatyw była wymiana tradycyjnego oświetlenia na energooszczędne LED. Pozwoliło to na obniżenie zużycia energii nawet o 60%. W obiektach wprowadzono także zegar astronomiczny do sterowania oświetleniem zewnętrznym oraz specjalne procesy monitoringu korzystania z oświetlenia. 

Aby ogranizyć zużycie energii, obiekty MCK są chłodzone z wykorzystaniem nocnego powietrza o niskiej temperaturze. Ponadto, budynek MCK został wyposażony w systemy umożliwiające bieżącą kontrolę temperatury i poziomu CO2. W halach MCK i Spodka zamontowano również specjalne kurtyny w celu wzmocnienia izolacji termicznej oraz rozbudowano system czujek ruchu. 

 

 

 

 

Źródło: https://www.spodekkatowice.pl

Zdjęcie: tookapic z Pixabay