15 września 2021 17:08 - Polska
Kalifornia: Limity sieci prowadzą do społecznych nierówności

Limity sieci ograniczają dostęp do fotowoltaiki, co prowadzi do społecznych nierówności - podają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley. Według zebranych przez nich danych, mniej niż połowa domów podpiętych do sieci w  Kalifornii może wyposażyć się w panele PV. 

W artykule opublikowanym na łamach czasopisma "Nature energy" czytamy, że dostęp do fotowoltaiki ma wyraźny związek z cechami demograficznymi właścicieli gospodarstw domowych.

Osoby, które obecnie nie posiadają zasobów finansowych lub wystarczająco wytrzymałych powierzchni dachowych, nie są w stanie zainwestować w panele PV. Na ich niekorzyść działają również limity sieci elektrycznej.

Dostęp do opłacalnej fotowoltaiki, przy obecnych ograniczeniach sieci, może mieć bowiem mniej niż połowa domostw z około 30 milionów mieszkańców Kalifornii. Bogatsi mieszkańcy zdążą więc lub zdążyli zainstalować panele przed przekroczeniem limitu.

Konieczny przemyślany rozwój sieci

Bez rozwoju sieci, wykluczeni mieszkańcy pozostaną pozbawieni tej możliwości również w przyszłości (w przypadku omawianego badania wykluczenie pojawiało się na tle rasowym i ekonomicznym).

Autorzy analizy zauważają, że te ograniczenia sieci "mogą utrudniać realizację celów Kalifornii w zakresie elektryfikacji gospodarstw domowych i pojazdów elektrycznych".

Limity sieci ograniczają OZE

Winowajcą całej sytuacji, podobnie jak w wielu krajach świata, pozostają sieci dystrybuujące energię elektryczną, nieprzystosowana do transformacji w kierunku OZE. Nowe instalacje odnawialne na chwilę obecną nie powstają bowiem w miejscu starych elektrowni, ale zwykle obok nich.

W momencie wzmożonej produkcji prądu z OZE (wiatru, słońca, wody etc.) sieć przeciąża się nadwyżką prądu, którego, z powodu braku magazynów energii, nie ma gdzie "przetrzymać". Z tego wynikają więc limity rozbudowy instalacji PV w różnych regionach oraz sytuacje czasowego "wyłączania" elektrowni bazujących na OZE.

 

Źródło: www.nature.com

Zdjęcie: 186133900 / California © Hannator92 | Dreamstime.com