12 lipca 2022 12:00 - Polska, KlastER
Jakie działania należy podjąć, aby klastry energii rozwijały się w Polsce? Odpowiada Albert Gryszczuk

"Musimy jak najszybciej doprowadzić do jasnych, to jest bardzo ważne, jasnych i czytelnych rozwiązań dla branży klastrów energii" - mówi Albert Gryszczuk, Prezes Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE w wypowiedzi udzielonej nam w trakcie IV Forum Energetyki Rozproszonej.

Odpowiadając na pytanie o działania, jakie należy podjąć dla rozwoju klastrów energii w Polsce, Albert Gryszczuk wskazywał na potrzebę powołania alternatywnej ścieżki legislacyjnej, która uwzględni potrzeby wspólnot energetycznych. Jak zauważył Prezes KIKEiOZE, aktualne przepisy dotyczące tej branży są skromne i niewystarczające.

(...) Te kilka lat w polskiej energetyce pokazało, że czy mówimy o ciepłownictwie, czy o energii elektrycznej, to bardzo ciężko jest wejść z nowymi rozwiązaniami w starą legislację. (...) Według nas, jako Krajowej Izby Klastrów Energii, podmiotu samorządu gospodarczego reprezentującego tą branżę, (...) musimy jak najszybciej utworzyć drugą ścieżkę energetyki, legislacji energetycznej, która będzie budować nową energetykę. Oczywiście nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie energetycznym. Nie możemy zapomnieć o wartościach wybudowanych już przez obecne struktury.

Gryszczuk wskazywał, że nowe przepisy dla wspólnot energetycznych powinny być przede wszystkim czytelne i jednoznaczne.

To jest zadanie właśnie dla legislatorów, to jest zadanie dla rządu, żeby dać dla branży jasny i czytelny sygnał: rozumiemy o co chodzi i jak najszybciej zrobimy jasne i czytelne, będę powtarzał to w nieskończoność, czytelne [przepisy - przyp. red.]. Mamy tysiąc dwieście pięćdziesiąt stron prawa energetycznego, a klastry energetyczne i spółdzielnie energetyczne opisuje kilka stron. I raczej trzeba się domyślać co miał na myśli [ustawodawca – przyp. red.].

Prezes KIKEiOZE zwrócił także uwagę na wyzwania stojące przed krajowym systemem energetycznym, a także na związane z nim szanse w postaci już działających ofert operatorów tych systemów.

Musimy również niestety przestać chronić legislacją to co jest zastane w tej chwili, dlatego że ten system [energetyczny - przyp. red.] jest ewidentnie niewydolny, zwłaszcza system dystrybucji. Na dodatek my nie musimy dużo zmieniać, bo mamy wysoce wyspecjalizowane firmy, tych czterech dużych operatorów systemów energetycznych, którzy przez te lata naprawdę na bardzo wysokim poziomie prowadzili swoje usługi. One jakościowo są bardzo dobre, jest wytworzony majątek, teraz musimy tylko wprowadzić właśnie legislację, która pozwoli na to, żeby spółdzielnie, wspólnoty energetyczne, klastry energii mogły [działać - przyp. red.] w sposób efektywny. (...)

W swojej wypowiedzi Albert Gryszczuk podkreślił, że w kraju rozwinęło się już kilkadziesiąt klastrów energii, w które zainwestowano wiele zasobów i które już teraz przysługują się polskiej energetyce.

Te kilkadziesiąt klastrów energii działających dzisiaj w Polsce, które powstały tylko przy pomocy dwóch akapitów w ustawie, mają wielki potencjał. Tam są już setki milionów złotych zainwestowane, tam tworzy się wartość, tam tworzy się nasz narodowy kapitał. A przede wszystkim to w tych miejscach w energetyce rozproszonej tworzy się bezpieczeństwo energetyczne.

Pełen zapis z wypowiedzi Alberta Gryszczuka znajdą Państwo poniżej.
 

 

IV Forum Energetyki Rozproszonej odbyło się 9 maja 2022 roku w Klubie STUDIO na terenie kampusu AGH w Krakowie. Debata w trakcie forum koncentrowała się na kluczowych aspektach lokalnego wymiaru transformacji energetycznej w Polsce oraz miejscu energetyki rozproszonej, zwłaszcza lokalnych inicjatyw energetycznych, w dokumentach strategicznych i programowych. Relacja z tego wydarzenia jest dostępna tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi wypowiedziami ekspertów w dziedzinie energetyki rozproszonej.

***

Zobacz: Mapa społeczności energetycznych