26 lipca 2023 11:40 - Polska
Jak bezpiecznie i racjonalnie korzystać z energii elektrycznej? Zapraszamy na platformę edukacyjną „Bezpieczników TAURONA”

Jak obliczyć ile energii zużywają urządzenia elektryczne i jak oszczędnie z nich korzystać. Dlaczego warto czytać etykiety energetyczne i gdzie wyrzucić elektrośmieci? Jak w ciekawy sposób nauczyć dzieci bezpiecznego korzystania z prądu i urządzeń elektrycznych? 

Z pomocą przychodzi multimedialna platforma online programu „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”. W każdym roku szkolnym z pomocy naukowych przygotowanych przez TAURON Dystrybucję korzysta ponad 50 tys. użytkowników, a filmy edukacyjne mają ponad 3,3 mln wyświetleń.

O programie

Najważniejszym celem programu „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”” jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz bezpiecznego zachowania w pobliżu urządzeń energetycznych. Program jest realizowany od ponad 10 lat i jest skierowany do nauczycieli szkół podstawowych w całej Polsce, uczniów oraz ich rodziców. „Bezpieczniki” oferują użytkownikom multimedialną platformę edukacyjną z gotowymi do realizacji lekcjami dla nauczycieli, grami i zabawami dla dzieci oraz tekstami poradnikowymi dla rodziców. 
Na platformie jest dostępnych:

  • 21 scenariuszy lekcji dla klas 1-8,
  • 27 filmów edukacyjnych, również w wersjach dla uczniów z niepełnosprawnościami,
  • 20 gier wspomagających zdobytą podczas lekcji wiedzę,
  • 10 quizów,
  • 21 tekstów poradnikowych.

Dostęp do wszystkich materiałów jest bezpłatny, a do programu mogą przystąpić szkoły podstawowe z całej Polski.

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?

Scenariusze zajęć zgromadzone na platformie edukacyjnej „Bezpieczników TAURONA” dotyczą przede wszystkim zagadnień związanych z elektrycznością, bezpiecznym i racjonalnym korzystaniem z urządzeń elektrycznych, poruszają także temat odnawialnych źródeł energii. W ostatnim czasie, gdy tak wiele mówi się o oszczędzaniu energii elektrycznej i zmniejszeniu jej zużycia, bardzo dużą popularnością cieszą się scenariusze i filmy, które przybliżają uczniom te tematy. Z materiałów edukacyjnych już małe dzieci mogą dowiedzieć się jakie urządzenia zużywają najwięcej energii, dlaczego warto kontrolować jej zużycie i poznają proste ekoporady, które warto stosować w każdym domu. Przygotowaliśmy także animacje i quizy o elektrośmieciach i ich utylizacji oraz o etykietach energetycznych.

 

Pozytywne opinie nauczycieli o scenariuszach i filmach przekonują, że tematy są opracowane interesująco, a zastosowanie różnych metod pracy nie tylko porządkuje ich wiedzę, ale także inspiruje uczniów do samodzielnego myślenia i szukania kolejnych rozwiązań.

Dołącz do programu

Zapraszamy nauczycieli do bezpłatnego korzystania z materiałów edukacyjnych zamieszczonych na platformie programu.
Jak dołączyć do programu „Bezpieczniki TAURONA”?
•    Zarejestruj się na stronie: https://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl i zyskaj dostęp do pełnych wersji scenariuszy lekcji.
•    Dołącz do nas w dowolnym czasie, program może być realizowany przez cały rok.
•    Materiały wykorzystaj do realizacji tylu zajęć, ilu chcesz.
•    Prześlij swoją opinię o naszych materiałach oraz potwierdzenie realizacji lekcji – wyślemy zaświadczenie o udziale szkoły w programie.


 

Źródło: Informacja Partnera Kongresu Energetyki Rozproszonej