14 marca 2023 16:47 - Świat
Fotowoltaika w górach i na pastwiskach. Jak można ją wykorzystać?

Podmioty inwestujące w fotowoltaikę nie tylko testują jej różne lokalizacje, ale też możliwości optymalnego wpasowania w istniejące krajobrazy. Szwajcarski rząd planuje dotacje do instalacji PV montowanych na alpejskich wysokościach. Natomiast francuska firma Valeco eksperymentuje z wpływem naziemnej instalacji fotowoltaicznej na hodowlę rolną.

Alpejskie elektrownie słoneczne

W 2022 roku szwajcarska firma Axpo zbudowała w Alpach, na wysokości 2500 metrów nad poziomem morza, największą górską elektrownię PV w Szwajcarii. Konstrukcja, zamontowana na zaporze wodnej Muttsee, składa się z ok. 5 tys. paneli fotowoltaicznych. 

Położenie paneli w górach, ponad poziomem koncentracji mgieł i chmur, pozwala wielokrotnie zwiększyć ilość wyprodukowanej energii. Dzięki temu możliwe staje się podtrzymanie wyższej generacji zimą, kiedy na terenach nizinnych z PV powstaje znacznie mniej prądu niż w pozostałych porach roku. 

Jak donosi pv-magazine.com, szwajcarski rząd planuje w związku z powyższym dotacje do montażu PV w Alpach. Mają one sprawić, że mimo wysokich kosztów instalacji wysokogórskich, w porównaniu z tymi montowanymi np. w miastach, inwestycja w fotowoltaikę alpejską wciąż będzie się opłacać.

Eksperymentalna agrofotowoltaika i hodowla owiec

Francuska firma Valeco we współpracy z liceum rolniczym w gminie Charolles i Izbą Rolną Saône-et-Loire zamontowała na pastwisku eksperymentalną instalację fotowoltaiczną.

Eksperyment polega na regularnym pomiarze temperatur, ilości i jakości trawy na pastwisku oraz monitoringu zachowania zwierząt. Na obecnym etapie zaobserwowano pozytywny wpływ instalacji na wygładzenie rocznej krzywej wzrostu trawy przy zachowaniu jej jakości.

Zimą i latem trawy rosnącej pod panelami było więcej niż w normalnych warunkach oraz dłużej zachowywała ona swoje wartości odżywcze. Najlepiej rosła ona na terenie między panelami, gdzie była zacieniona umiarkowanie, ale nie całkowicie.

Według komunikatu firmy Valeco, konstrukcje fotowoltaiczne nie zmieniły także zachowania pasących się na pastwisku owiec. Zyskały one natomiast osłonę przed upałem czy deszczem.

W ramach eksperymentu badacze testują różne konfiguracje rozłożenia paneli na pastwisku, aby znaleźć optymalne warunki dla łączenia produkcji energii z hodowlą zwierząt. Inicjatywa potrwa do końca 2024 roku.

Więcej o agrofotowoltaice pisaliśmy m.in. tutaj.

 

Źródła:

www.groupevaleco.com

www.axpo.com

Zdjęcie:

www.axpo.com