5 kwietnia 2023 10:57 - Polska
Fotowoltaika dla przedsiębiorstw – to się opłaca. Case study mikroinstalacji PV dla firmy Terma

W dobie galopującej inflacji oraz rosnących cen energii, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Są jednak takie firmy, które zdecydowały się „przejść na zieloną stronę mocy” dużo wcześniej. Przykładem jest spółka Terma, która od 2019 roku korzysta z dobrodziejstw energii słonecznej i wykorzystuje do tego celu rozwiązania SolarEdge Technologies – globalnego lidera w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych. Czy jej się to opłaca? Oczywiście!

 

  • Instalacja PV pozwala firmie Terma oszczędzać około 40 000 PLN rocznie
  • Redukcja poboru energii elektrycznej z sieci o ponad 90 MWh w ciągu zaledwie 24 miesięcy
  • Od początku funkcjonowania zmniejszenie bezpośredniej emisji CO2 o 137 ton
  • Oczekiwany zwrot z inwestycji przy obecnych cenach energii w mniej niż 5 lat

 

TERMA jest polskim producentem grzejników łazienkowych i dekoracyjnych, grzałek, maszyn budowlanych oraz sprzętu rehabilitacyjnego. Od 1990 r. służy ludziom w ponad 40 krajach, na 4 kontynentach. Terma osadziła swoją działalność w wartościach, które są wspólnym mianownikiem wszystkich podejmowanych przez nią procesów. Najważniejsze z nich –  innowacyjność i oszczędność – zadecydowały o inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy zainstalowanej 49,68 kWp. na dachu budynku w Gdańsku.

Budynek o powierzchni 7000 m2, na którym firma SunSol zainstalowała system PV pełni funkcję biurową oraz magazynowo-produkcyjną. Tego rodzaju obiekty charakteryzują się dużym zużyciem energii. Średniomiesięczne zużycie energii elektrycznej przez budynek to ok. 460 MWh, a koszt zakupu takiej ilości energii to ok. 350 tys. zł. W przypadku firmy Terma zainstalowana moc została dobrana tak, aby nie przekroczyć progu 50 kWp – zgodnie z polskimi przepisami jest to maksymalna dopuszczalna moc mikroinstalacji. Dzięki temu możliwe było szybkie i bezproblemowe przeprowadzenie procedury budowy i zgłoszenia mikroinstalacji, bez konieczności uzyskania warunków przyłączenia i pozwolenia na budowę. Decyzja o inwestycji zapadła pod koniec 2018 roku, a instalacja PV produkuje energię od początku 2019 roku.

„Stale rosnące koszty utrzymania budynku spowodowane rosnącymi cenami energii elektrycznej spowodowały, że zaczęliśmy szukać innowacyjnego, a przy tym bezpiecznego rozwiązania, które odpowiadałoby na nasze potrzeby. Zdecydowaliśmy się na inwestycję w energię słoneczną i produkcję energii we własnej mikroinstalacji. Instalacja okazała się dla nas bardzo pomocna, nie tylko ze względu na zmniejszenie kosztów operacyjnych, ale także ze względu na bezpieczeństwo, jakie nam zapewnia, ładując nasz system UPS i zapewniając, że zawsze mamy zapasowe zasilanie dla naszych serwerów” – mówi Bartosz Padoł, Opiekun Wdrożenia Instalacji Fotowoltaicznej w Terma sp. z o.o.

 

ELEMENTY INSTALACJI – WYSOKA JAKOŚĆ KOMPONENTÓW

Inwestorowi zależało na wysokich jakościowo komponentach, zapewniających bezawaryjną i bezpieczną eksploatację systemu PV przez wiele lat. Zdecydował się na moduły fotowoltaiczne amerykańskiego producenta SunPower, który znajduje się w czołówce rankingu producentów modułów Tier 1. Na dachu budynku zainstalowano 138 modułów SunPower X22-360 COM, objętych 25-letnią gwarancją. Po uprzednim poddaniu ocenie przez konstruktora nośności dachu, do zamontowania modułów PV wykorzystano bezinwazyjny system aero, przeznaczony dla instalacji w układzie wschód-zachód, którego wpływ na nośność dachu można uznać w zasadzie za pomijalny. Takie rozwiązanie jest alternatywą dla systemu balastowego, którego ciężar jest istotnie większy. Moduły fotowoltaiczne pochylone są pod kątem ok. 10 st., co przy układzie wschód-zachód gwarantuje wyższe uzyski energii. Takie rozwiązanie konstrukcyjne zapewnia dodatkową ochronę instalacji PV przed wpływem gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Sercem systemu fotowoltaicznego jest falownik, który decyduje w największym stopniu o efektach eksploatacji i bezpieczeństwie instalacji. W przypadku instalacji Termy jest to produkt firmy SolarEdge, bazujący na technologii MLPE (elektronika na poziomie modułu). Instalację obsługują dwa falowniki SolarEdge SE25K, objęte 12-latnią gwarancją, z optymalizatorami mocy SolarEdge P800 w układzie 2:1 tj. do każdego optymalizatora mocy podłączone są dwa moduły PV. Takie podejście umożliwia zmniejszenie liczby optymalizatorów mocy o połowę, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich benefitów, jakie oferuje optymalizacja systemu na poziomie modułu. System PV firmy Terma obsługuje 69 optymalizatorów mocy SolarEdge, każdy z 25-letnią gwarancją.

Wykorzystana technologia jest wyposażona w szereg rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i sprowadzających ryzyko funkcjonowania instalacji PV do minimum.

Wbudowana funkcja SafeDC™ zapewnia obniżenie napięcia na przewodach prądu stałego z instalacji fotowoltaicznej do poziomu bezpiecznego w dotyku, w sytuacji awarii sieci lub gdy falownik jest wyłączony. Z kolei technologia Rapid Shutdown pozwala na szybkie rozładowanie kabli do bezpiecznego poziomu napięcia w ciągu 30 sekund. Tego typu technologie służące bezpieczeństwu instalacji PV są rekomendowane m.in. przez FM Global.

Dzięki urządzeniom SolarEdge, firma Terma ma także dostęp do inteligentnego monitoringu instalacji, umożliwiającego wgląd w pracę każdego z modułów. Inteligentne rozwiązania pozwalają zmaksymalizować wydajność systemu i zmniejszyć koszty O&M.

Instalacja firmy Terma została dodatkowo wyposażona w system zasilania awaryjnego składający się z trzech akumulatorów BMZ model ESS 9.0 i ładowarek Victron Quattro 48/5000/70-100/100. Terma wykorzystuje system PV do zasilania trzech systemów UPS (zasilaczy bezprzerwowych), których zadaniem jest ochrona wrażliwych serwerów w przypadku awarii sieci energetycznej.

Montaż systemu PV, dzięki maksymalnie uproszczonej procedurze instalacji i przekazaniu do eksploatacji urządzeń SolarEdge, trwał zaledwie kilka dni.

„Terma, jako producent systemów grzewczych klasy premium oraz posiadający wysokiej klasy nowoczesny park maszynowy, był zainteresowany jedynie produktami najwyższej klasy, gwarantującymi zarówno najwyższy uzysk, jak i bezpieczeństwo. Te dwa parametry spełniały falowniki firmy Solaredge. System fotowoltaiczny dodatkowo zasila system akumulatorowy, który zabezpiecza obwody krytyczne w fabryce. Już dziś firma Terma, zadowolona z działania systemu, planuje powiększenie instalacji” – mówi Michał Kitowski, prezes SunSol.

 

KORZYŚCI DLA PRZEDSIĘBIORSTWA I ŚRODOWISKA

Z uwagi na duże zapotrzebowanie budynku, cała produkowana przez system fotowoltaiczny energia jest zużywana na bieżąco. Taki scenariusz jest korzystny z perspektywy ekonomiki przedsięwzięcia, ponieważ bezpośrednio zmniejsza wolumen energii, który firma musi kupować od sprzedawcy energii po coraz wyższych stawkach. Dodatkowo zredukowany pobór energii z sieci przekłada się na kolejne oszczędności dla Termy związane z unikaniem opłat stałych powiązanych z ilością pobieranej energii, np. opłaty mocowej.

Pomimo że zainstalowany system PV nie pokrywa całości ogromnego zapotrzebowania budynku na energię elektryczną, przynosi jednak wymierne korzyści płynące z produkcji własnej, czystej, darmowej i niezawodnej energii generowanej ze słońca. Instalacja fotowoltaiczna dla firmy Terma od pierwszego dnia pracy zmniejsza koszty utrzymania budynku, a zainwestowane pieniądze mają się zwrócić się przy obecnych cenach energii w mniej niż 5 lat.

Średnioroczna produktywność instalacji z całego okresu eksploatacji to 42,17 MWh zielonej energii. Każdego roku eksploatacji instalacja generuje energię o wartości blisko 40 tys. zł, a w perspektywie rosnących cen energii te oszczędności mogą istotnie wzrosnąć w kolejnych latach.

Poza aspektami finansowymi, instalacja PV służy również środowisku naturalnemu. Od początku swojego funkcjonowania przyczyniła się do zmniejszenia bezpośredniej emisji CO2 o 137 ton! Każdego roku uniknięcie emisji średnio 34 ton dwutlenku węgla skutkuje również ograniczeniem wycięcia drzew w liczbie 4800 sztuk. To aż dwa hektary lasu!

"Własna instalacja PV to bez wątpienia skuteczny sposób na redukcję kosztów utrzymania nieruchomości. Poza tymi oczywistymi, finansowymi korzyściami, firma zyskuje również niezależność energetyczną, a także buduje wizerunek świadomego i odpowiedzialnego ekologicznie przedsiębiorstwa. Małym i średnim przedsiębiorstwom polecamy w szczególności mikroinstalacje, które z uwagi na możliwość szybkiej i niewymagającej realizacji są często pierwszym krokiem na drodze przedsiębiorstwa do energetycznej niezależności. Tego typu inwestycję można porównać z zabezpieczeniem tanią i czystą energią elektryczną przez okres wielu lat, która przynajmniej częściowo pomoże uniezależnić się od wahań cen na rynku" - komentuje Michał Marona, Country Manager w SolarEdge Poland.

 

Terma to polski producent grzejników łazienkowych i dekoracyjnych, grzałek, maszyn budowlanych i sprzętu rehabilitacyjnego. Od blisko 30 lat służy ludziom nie tylko w Polsce, ale także w ponad 40 krajach świata, na 4 kontynentach. Terma osadziła działalność firmy w swoich wartościach, które są wspólnym mianownikiem wszystkich podejmowanych przez nią procesów. Innowacyjność, pracowitość, odpowiedzialność, oszczędność i pokora to elementy ich codziennego życia i przesłanki do bycia najlepszym możliwym dostawcą.

Firma SunSol działa na rynku kolektorów słonecznych od 2013 roku. Jest jedną z najdłużej działających firm zajmujących się systemami fotowoltaicznymi w Polsce. Od początku swojej działalności SunSol zrealizował około 2000 instalacji fotowoltaicznych w Polsce i na świecie, m.in. na Antarktydzie, Arktyce, Malediwach i w Finlandii. Firma dostarcza nowoczesne systemy do produkcji energii elektrycznej oraz rozwiązania ograniczające jej zużycie. Z czasem SunSol rozszerzył swoją ofertę i obecnie obejmuje ona również instalacje pomp ciepła, magazynowania energii ładowarek do samochodów elektrycznych czy carporty.

SolarEdge jest światowym liderem w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych. Wykorzystując światowej klasy możliwości inżynieryjne i koncentrując się na innowacjach, SolarEdge tworzy inteligentne rozwiązania energetyczne, które zasilają nasze życie i napędzają przyszły postęp. SolarEdge opracował inteligentny falownik, który zmienił sposób pozyskiwania i zarządzania energią w systemach fotowoltaicznych (PV). Falownik SolarEdge z optymalizacją mocy DC dąży do maksymalizacji wytwarzania energii przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii produkowanej przez system PV. Kontynuując postęp w dziedzinie inteligentnej energii,  SolarEdge adresuje kompletny zestaw rozwiązań w zakresie PV, magazynowania energii, ładowania EV i usług sieciowych dla różnych segmentów rynku energetycznego.

 

 

Źródło: Informacja prasowa

Zdjęcie: SolarEdge/mikroinstalacja PV/Terma