21 listopada 2021 18:00 - Polska
Forum Energii: Jak zapewnić przyszłość energetyce rozproszonej w Polsce? [OPINIA]

W najnowszym raporcie Forum Energii analizuje rolę jaką pełni energetyka rozproszona, formułuje rekomendacje dotyczące systemu wsparcia oraz działania konieczne do tego, by sieci dystrybucyjne mogły pełnić funkcję wspierającą, a nie hamującą rozwoju energetyki obywatelskiej. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem, jako jednym z eksperckich głosów w dyskusji na temat przyszłości energetyki rozproszonej w Polsce.

"W ostatnich latach ponad 600 tys. gospodarstw domowych i przedsiębiorstw zainwestowało we własne instalacje słoneczne, powstało ok. 35 tys. miejsc pracy w firmach oferujących usługi w tym segmencie. (...) Jednak dalszy rozwój mikroinstalacji w Polsce stoi pod znakiem zapytania – rząd planuje zmiany w zasadach funkcjonowania tej dynamicznie rozwijającej się dziedziny energetyki. To operacja na żywym organizmie, dlatego potrzebna jest chirurgiczna precyzja we wprowadzaniu zmian – transparentny proces, jasne intencje oraz czas, który pozwoli powstałym firmom oraz spółkom energetycznym przygotować się do zmian" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronach Forum Energii.

"Rozwiązaniem rekomendowanym w raporcie jest net-billing ze stałą stawką, którą inwestor otrzymuje za wprowadzaną do sieci energię np. przez 15 lat. Prosument miałby pewność co do okresu zwrotu inwestycji, co zachęca do wydatkowania pieniędzy z budżetu domowego. Stała cena to mniejsze ryzyko po stronie inwestora i gwarancja dla regulatora, że nie nastąpi nadmiarowe wsparcie. Jednocześnie zachęca do większej autokonsumpcji, co jest pożądane z punkty widzenia zarządzania siecią" - powiedział w oświadczeniu Tobiasz Adamczewski, współautor raportu.

Całosć dokumentu do pobrania dostępna jest TUTAJ.

 

Zdjęcie: Photo 168285410 / Photovoltaics House © Manfredxy | Dreamstime.com