4 października 2022 12:51 - Świat
Europa zaoszczędziła 29 mld euro dzięki rekordowej produkcji prądu z fotowoltaiki

Według raportu think tanku energetycznego EMBER, rekord w produkcji energii ze słońca w 2022 roku pozwolił Europie zaoszczędzić około 29 miliardów euro. To kwota jaką kraje UE musiałyby wydać na import gazu ziemnego potrzebnego do wyprodukowania tej samej ilości energii.

Gaz ziemny służy wielu europejskim krajom do produkcji energii elektrycznej. To właśnie na ten surowiec postawiły m.in. Niemcy w swoim planie transformacji energetycznej. Od maja do sierpnia 2022 roku rekordowe 12,2% energii wyprodukowanej w UE pochodziła natomiast z paneli fotowoltaicznych (99.4 TWh). To równowartość energii wyprodukowanej z 20 miliardów metrów sześciennych gazu. Przekłada się to na około 29 mld euro potencjalnych oszczędności oraz wyraźną pomoc w ograniczeniu importu gazu z Rosji.

Tymczasem, jak zauważają analitycy Ember, produkcja prądu w Europie zmniejszała się w innych obszarach. Między innymi z powodu problemów z reaktorami jądrowymi we Francji czy ograniczonej generacji w elektrowniach wodnych (11,7%). Tyle samo energii co mikroinstalacje fotowoltaiczne, wyprodukowały jedynie elektrownie wiatrowe (12%), a więcej tylko elektronie węglowe (16%).

Polska z największym rekordem produkcji z PV od 2018 roku

Rekord produkcji z PV odnotowano w 18 krajach europejskich. Największy rekord generacji od 2018 roku został osiągnięty w Polsce. Generacja zwiększyła się tam 26 razy od maja do sierpnia 2022 roku stanowiąc 8,1% krajowego miksu energetycznego. W Finlandii i na Węgrzech dokonał się 5-krotny wzrost generacji, a na Litwie i w Holandii 4-krotny.

 

Obrazek: wzrost udziału energii słonecznej w miksie energetycznym w państwach UE, źródło: ember-climate.org

 

Największy udział fotowoltaiki w miksie energetycznym odnotowano w Holandii (23%) oraz Niemczech (19%) i Hiszpanii (17%). Ogólny udział energii słonecznej w europejskim miksie zwiększył się do 12,2% od maja do sierpnia 2022 z 9,4% w analogicznym okresie w 2021 roku.

Pełną treść raportu think tanku EMBER można znaleźć tutaj

 

---

Źródło: ember-climate.org CC BY-SA 4.0
Zdjęcie: Photo 18643725  Energy © Smileus  Dreamstime.com