14 sierpnia 2023 16:57 - Świat
Chiny: Pierwszy komercyjny magazyn grawitacyjny dla OZE na ukończeniu

W chińskiej miejscowości Rudong, niedaleko farmy wiatrowej na obrzeżach Szanghaju, powstaje pierwszy na świecie komercyjny magazyn energii oparty na sile grawitacji. Firma Energy Vault ogłosiła, że projekt ten wszedł już w pierwszą fazę uruchomienia.

Grawitacyjny system magazynowania energii może stanowić alternatywę dla elektrowni szczytowo-pompowych. Zamiast tradycyjnego użycia wody i pomp, wykorzystuje 35-tonowe bloki kompozytowe oraz mechanizm podnoszący do gromadzenia i uwalniania energii.

Proces funkcjonowania tego systemu polega na przekazywaniu energii pozyskanej z odnawialnych źródeł do silników, które podnoszą bloki. Gdy energia jest potrzebna, bloki są opuszczane, a energia uzyskana z ich ruchu zostaje przekształcona w prąd elektryczny. Bloki te mogą być stworzone z różnych materiałów, w tym z odpadów, takich jak łopaty turbin wiatrowych.

Ponad 80% zwrotu energii?

Magazyn ma pojemność 100 MWh i zdolność ładowania i rozładowywania o mocy 25 MW. W oparciu o testy sprawności przeprowadzone w Szwajcarii w 2020 roku, system ten osiągnął efektywność energetyczną na poziomie 75%. Producent, tworzący omawiany magazyn, zakłada poprawę tego wyniku do ponad 80% dzięki wprowadzonym udoskonaleniom.

Inwestycja Atlas Renewable i China Tianying

Realizacją inwestycji zajmuje się szwajcarska firma Energy Vault. Planuje się, że do końca czwartego kwartału 2023 roku magazyn zostanie podłączony do chińskiej sieci energetycznej. Ogółem w Chinach zakłada się wybudowanie pięciu magazynów tego typu, o łącznej pojemności 2 GWh.

Projekt jest realizowany od marca 2022 roku we współpracy z Atlas Renewable i China Tianying dla State Grid Corporation of China (SGCC), największego na świecie przedsiębiorstwa energetycznego, dostarczającego energię dla ponad 1,1 miliarda chińskich obywateli i pokrywającego 88% obszaru Chin.

 

Źródło i zdjęcie: www.energyvault.com/