6 lutego 2024 13:54 - Polska
Biogaz z oczyszczalni ścieków – kolejny przykład wykorzystania OZE

TEDOM Poland w niecałe 11 miesięcy zaprojektował i wykonał dla Kościańskich Wodociągów kompletną instalację kogeneracyjną. Uzyskany podczas procesu oczyszczania ścieków biogaz, który dotychczas stanowił odpad technologiczny, wykorzystywany jest przez Spółkę do produkcji energii elektrycznej. 


Wodociągi Kościańskie podsumowały pierwszy miesiąc użytkowania  instalacji kogeneracyjnej CENTO o mocy elektrycznej 106kW, w zabudowie kontenerowej. W ciągu pierwszego miesiąca nowa instalacja wytworzyła ponad 88 tysięcy kWh energii elektrycznej. Podczas procesu oczyszczania ścieków uzyskiwano biogaz, którego część Wodociągi Kościańskie wykorzystywały dotąd do wytworzenia energii cieplnej na potrzeby procesu technologicznego oraz do ogrzewania wszystkich budynków oczyszczalni ścieków. Jego nadmiar musiał być wypalany. Nadwyżkę biogazu postanowiono wykorzystać do produkcji energii elektrycznej. 


Wodociągi by obniżyć rachunki za prąd zainwestowały także w instalację fotowoltaiczną, która obecnie wraz z biogazem pokrywają znaczną część zapotrzebowania Spółki na prąd.

Przy obecnych kosztach energii elektrycznej nakłady zwrócą się w kilkanaście miesięcy. Dzięki kogeneracji i panelom fotowoltaicznym ilość kupowanej energii elektrycznej na potrzeby oczyszczalni ścieków spadnie o około połowę. - powiedział Dawid Borkowski, prezes miejskiej spółki Wodociągi Kościańskie.

Zadanie „Budowa instalacji kogeneracyjnej” realizowane było w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej i zwiększenie efektywności systemu wodociągowego dla miasta Kościana”. Inwestowanie w OZE nie tylko obniżyło koszty ponoszone na energię, ale również wsparło drugi cel Spółki jakim jest dbanie o środowisko naturalne.
Instalację oczyszczania i osuszania biogazu oraz szeregu prac z zakresu budowlanego, instalacji technologicznych, instalacji elektrycznych oraz AKPiA ( Aparatura Kontrolno-Pomiarowa i Automatyka) wykonał oddział Tedom Polska z Katowic. Budowę instalacji kogeneracyjnej kosztowała blisko 3 miliony złotych.

 

 

Źródło:

tedom.com
koscian.pl

Zdjęcia:
koscian.pl