2 sierpnia 2021 15:51 - Świat
Azja niekwestionowanym liderem w produkcji paneli fotowoltaicznych w 2020 roku

Pod koniec lipca br. ukazał się raport na temat rozwoju fotowoltaiki na świecie, przygotowany przez Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems. Autorzy podsumowali w nim najważniejsze informacje związane z PV z 2020 roku. Nie jest zaskoczeniem, że wciąż to z Azji pochodziła przytłaczająca większość wyprodukowanych paneli fotowoltaicznych.

Liczba instalacji PV w Europie stanowiła w 2020 roku 22% wszystkich instalacji. W Chinach było to 33%. Z raportu dowiadujemy się, że 95% wyprodukowanych w minionym roku paneli pochodziła z Azji. Liderem na tym polu pozostały Chiny, których udziały w produkcji wyniosły aż 67%. Europa była natomiast odpowiedzialna za produkcję zaledwie 3% PV, a Ameryka Północna (USA i Kanada) za 2%.

Na wykresie zaprezentowanym w raporcie widać wyraźnie, że przewaga Azji wzrosła skokowo w 2010 roku (już wtedy udział wynosił około 80% z około 45% w 2009 roku). 

W raporcie odnotowano cztery polskie firmy zajmujące się produkcją modułów PV. Zaznaczono także, że zwiększające się wymiary ogniw sprawiają, że jeden moduł PV może wyprodukować dziś średnio energię o mocy od 600 Watów.

Zwrócono też uwagę na zwrot modelu finansowania rynku PV od dofinansowań w stronę konkurencyjnego modelu cenowego i umów na zakup energii (więcej o umowach Power Purchase Agreements PPA można przeczytać m.in. w raporcie opracowanym w ramach projektu KlastER).

Z całością raportu można zapoznać się tutaj.

 

Zdjęcie: 225481580 © Jihong Hao | Dreamstime.com


Polecamy
Najbliższe wydarzenie
Seminarium 24: Bilansowanie lokalne w funduszach europejskich dla województw. Aspekty techniczne, prawne, ekonomiczne i społeczne

5 lipca 2022 10:00

Dołącz do wydarzenia
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Mapa społeczności energetycznych
Sprawdź lokalizację
Zobacz materiały z wydarzeń
Śledź nasze relacje
Zadaj pytanie ekspertowi
Rozwiejemy Twoje wątpliwości