23 sierpnia 2021 13:56 - Świat
Transformacja energetyczna w Australii? Właśnie pobito tam rekord produkcji z OZE

Australia, kojarzona dotychczas z energetyką opartą na węglu, od kilkunastu lat inwestuje w transformację energetyczną. W niedzielę 22 sierpnia pobito w tym kraju rekord energii wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych.

Rekordkowy wynik to efekt między innymi paneli fotowoltaicznych montowanych na dachach budynków mieszkalnych jak i w postaci dużych farm słonecznych rozlokowanych na terenie Australii. W rekordowy dzień odpowiadały one za ponad 41% wyprodukowanej energii, przewyższając produkcję z węgla kamiennego i brunatnego.

Przed trwającą od roku 2001 transformacją energetyczną, jedynym, bardziej rozwiniętym źródłem energii odnawialnej w Australii były elektrownie wodne. Za współczesne inwestycje w odnawialne źródła odpowiadają między innymi dwaj najwięksi w Australii producenci prądu, firmy AGL oraz Origin, które stopniowo odchodzą od energetyki węglowej.

Ponad połowa energii pochodziła ze źródeł odnawialnych

Jeśli do wyniku fotowoltaiki dodać energię elektryczną z wiatru i wody oraz inne źródła odnawialne, w niedzielę 22 sierpnia OZE odpowiadały za 57,1% produkcji prądu w Australii. To wszystko dzięki wietrznej oraz słonecznej pogodzie charakterystycznej dla sezonu.

Jak wskazują eksperci, źródła odnawialne w Australii mogłyby wygenerować nawet więcej prądu. Brak elastyczności stale działających w tym kraju elektrowni węglowych sprawia jednak, że niektóre elektrownie odnawialne muszą być okresowo wyłączane. Ma to związek z zabezpieczeniem stabilności systemu, ale także z obawą producentów energii o możliwy spadek cen prądu.

Australia będzie rozwijać energetykę odnawialną

Australia posiada potencjał do dalszego rozwoju odnawialnych źródeł. Do końca 2021 roku w kraju ma przybyć jeszcze 2 gigawaty mocy zainstalowanych w postaci wiatraków i paneli fotowoltaicznych. Jak podaje natomiast portal gramwzielone.pl, kraj ten będzie inwestował także w magazyny energii.

Wyzwaniem dla Australii pozostaje również rozwój i modernizacja sieci dystrybucyjnej, która została zaprojektowana nie pod kątem energetyki odnawialnej, ale elektrowni węglowych. Państwo chce zadziałać również na tym polu, zachęcając deweloperów do inwestycji w infrastrukturę przesyłową.

 

Źródła: reneweconomy.com.auwww.theguardian.com/

Zdjęcie: 8636808 / Australia © Matthew Weinel | Dreamstime.com


Polecamy
Najbliższe wydarzenie
Seminarium 24: Bilansowanie lokalne w funduszach europejskich dla województw. Aspekty techniczne, prawne, ekonomiczne i społeczne

5 lipca 2022 10:00

Dołącz do wydarzenia
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Mapa społeczności energetycznych
Sprawdź lokalizację
Zobacz materiały z wydarzeń
Śledź nasze relacje
Zadaj pytanie ekspertowi
Rozwiejemy Twoje wątpliwości