30 sierpnia 2021 18:32 - Świat
Australia tworzy symulator przyłączeń nowych instalacji do sieci energetycznej

Australijski Operator Rynku Energii (AEMO) pracuje nad symulatorem wpływu nowych źródeł energii na sieć energetyczną kraju. Bazujące na chmurze narzędzie ma skrócić czas potrzebny na przyłączenie instalacji OZE przy zapewnieniu sieci bezpieczeństwa.

Podmioty planujące instalację odnawialnego źródła energii w Australii są zobowiązane do przedstawienia lokalnemu operatorowi modelu wpływu ich przyłącza na sieć energetyczną. Operator, czyli AEMO, zabezpiecza się w ten sposób przed niekontrolowanym przyrostem przyłączeń.

Aktualnie proces przygotowania takiego modelu jest jednak pracochłonny i kosztowny dla osób inwestujących w OZE. Dzieje się tak dlatego, że sieć stale się rozrasta. Przyszły wytwórca energii musi więc zaktualizować swój model o najnowsze informacje o przyłączeniach, pozyskane "ręcznie" od AEMO.

Symulator zapewni bezpieczeństwo i przyspieszy proces przyłączeń

Symulator przyłączeń bazujący na chmurze ma być rozwiązaniem opisanego wyżej problemu. Dzięki narzędziu wszystkie informacje o nowych przyłączach byłyby dostępne nie tylko dla AEMO, ale wszystkich podmiotów wnioskujących o przyłączenie instalacji do sieci. Pozwoliłoby to skrócić czas potrzebny na przygotowanie modelu wpływu przyłączy na sieć. 

Symulacje pokażą wpływ sieci potencjalnego wytwórcy i szybko zweryfikują, czy instalacja może być bezpiecznie podłączona do Krajowego Rynku Energii Elektrycznej (NEM) - czytamy na stronie internetowej AEMO.

Operator zapewnia, że "podczas całego procesu zachowana zostanie tajemnica handlowa i techniczna". Symulator ma pozwolić także samemu AEMO na przewidywanie potencjalnych zdarzeń zagrażających działaniu systemu elektroenergetycznego.

Wersja testowa narzędzia ma pojawić się w III lub IV kwartale tego roku. Do końca 2021 roku na rynek trafi wersja 1.0 symulatora, dostępna do grupy użytkowników, która będzie rozszerzana z czasem. Projekt ma zakończyć się stworzeniem Australijskiego Centrum Symulacji Energii (AESC).

 

Źródło: aemo.com.auarena.gov.au/

Zdjęcie: 31401915 / Connectivity Energy © Aurinko | Dreamstime.com


Polecamy
Najbliższe wydarzenie
Seminarium 24: Bilansowanie lokalne w funduszach europejskich dla województw. Aspekty techniczne, prawne, ekonomiczne i społeczne

5 lipca 2022 10:00

Dołącz do wydarzenia
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Mapa społeczności energetycznych
Sprawdź lokalizację
Zobacz materiały z wydarzeń
Śledź nasze relacje
Zadaj pytanie ekspertowi
Rozwiejemy Twoje wątpliwości