29 listopada 2022 16:52 - Polska
Powstanie Zachodniopomorska Dolina Wodorowa

Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie podpisano list intencyjny dotyczący powołania Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. 

Celem tej inicjatywy jest nawiązanie współpracy i podjęcie działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej, ze szczególnym uwzględnieniem Województwa Zachodniopomorskiego. 

W podpisaniu listu intencyjnego o utworzeniu Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej wzięli udział minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, wiceminister, Główny Konserwator Przyrody Małgorzata Golińska oraz wiceminister, pełnomocnik rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska.
 

Dolina wodorowa efektem współpracy administracji, naukowców i przemysłu

Jak podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, powołanie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej świadczy o wzroście zainteresowania produkcji wodoru w Polsce. Minister wyjaśniła także, że współpraca strony rządowej z przedstawicielami branży energetycznej, świata nauki i organizacji pozarządowych jest kluczowa dla rozwoju tego regionu:

Zachodniopomorskie to region skazany na sukces w produkcji wodoru. Jednak powodzenie doliny zależy także od współpracy, a jej powołanie pozwoli na przygotowanie wielu projektów wodorowych. Jak patrzymy na transformację i projekty wodorowe nie obawiamy się wyzwań technologicznych i finansowych. Tu mówimy często o kadrach, dlatego apelujemy o dobrą współpracę z administracją, uczelniami, branżą naukową czy przemysłem - mówiła Minister.

W trakcie konferencji dotyczącej podpisania listu intencyjnego głos zabrała także wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, która zwróciła uwagę na cel tworzenia dolin wodorowych, którym jest integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych i optymalizacja procesów i kosztów.

Doliny wodorowe pozwolą na stworzenie łańcucha wartości związanych z gospodarką wodorową, tj. produkcja, transport, magazynowanie i końcowe zastosowanie wodoru w różnych sektorach gospodarki. Nasz region posiada największe zainstalowane moce odnawialne w porównaniu z pozostałymi województwami, dlatego mamy szansę być liderem w tym zakresie - zaznaczała Małgorzata Golińska.

Z kolei Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska podkreślił, że wodór jest jednym z paliw przyszłości i będzie napędzać polską gospodarkę.

Chcemy zachować pozycję Polski w produkcji wodoru. Obecnie jesteśmy 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru. Jego głównym wytwórcą w tym regionie jest Grupa Azoty i jej zakład w Policach. Zachodniopomorskie – Szczecin, Świnoujście, Police, to region niewątpliwie bogaty w możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii. Energia z morskiej energetyki wiatrowej ma ogromny potencjał do produkcji wodoru - podsumował Ireneusz Zyska.

Element Polskiej Strategii Wodorowej

Tworzenie dolin wodorowych wynika z "Projektu Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.". Zakłada ona, że "docelowo powstanie co najmniej 5 dolin wodorowych ze znaczącym elementem infrastruktury przesyłowej wodoru" (rurociągami). We wrześniu ubiegłego roku pisaliśmy o planach powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, która powstała ostatecznie w lutym 2022 roku.

 

Źródło i zdjęcie: Ministerstwo Klimatu i Środowiska